Co zrobić, kiedy gaśnie palnik po puszczeniu pokrętła?

Nadal to kuchenki gazowe są najpopularniejszym rodzajem kuchenek. Przede wszystkim, ponieważ są tańsze od płyt indukcyjnych, a do podgrzewania używa się gazu. Wiele osób uważa także, że potrawy przygotowywane na takiej kuchence są smaczniejsze. Jedną z usterek, jaka może spotkać gazową kuchenkę, jest gaśnięcie palnika po puszczeniu pokrętła.

źródło: pixabay.com

Uszkodzona termopara

Mogło dojść do pęknięcia termopary i stworzenia się na niej przerwy, przez co ciepło nie jest prawidłowo przekazywane do zaworu. Zawór ten posiada magnes otwierający i zamykający dopływ gazu. Jeżeli termopara nie działa prawidłowo, to gaz nie jest przekazywany do palnika we właściwy sposób. Termopara pełni funkcje czujnika bezpieczeństwa działa ona na zasadzie elektromagnesu, po zapaleniu palnika nagrzewa się i przekazuje informacje do zaworu gazowego, w zaworze znajduje się elektromagnes, który odblokowuje zapadkę i reguluje dopływ gazu do korpusu palnika. W przypadku, gdy płomień zgasł, termopara szybko się ochłodziła i przekazała informacje do zaworu o zamknięciu dopływu gazu. Termopary przy wszystkich palnikach są takie same, jedynie czym się różnią to długością.

Uszkodzony zawór gazu

Magnes znajdujący się w zaworze gazu został uszkodzony, w tym wypadku konieczna będzie wymiana całego zaworu. Zawór w kuchence odpowiada za regulacje dopływu gazu do palników. To właśnie w nim znajduje się cały mechanizm zapadkowy, który jest sprzężony z termoparą. Po zapaleniu palnika termopara nagrzewa się , a zapadka w zaworze odblokowuje się i zostaje uwolniony przepływ gazu. Jeżeli z jakiegoś powodu zniknie płomień np. za silny podmuch powietrza, czy zalanie, to termopara stygnie i zapadka w zaworze zostaje zamknięta. Chcąc dostać się do zaworów, musimy zdemontować płytę podpalnikową, ponieważ zawory znajdują się za pokrętłami.

źródło: pixabay.com

Przytkana dysza

W przypadku kilkuletnich kuchenek może dojść do zablokowania dyszy. Palnik gaśnie, ponieważ zapchana dysza nie daje wystarczającego ciśnienia do zapalnika. Do przytkania dyszy gazu wykorzystywany jest miedziany drucik. Chcąc zapobiec zatkaniu, warto raz na jakiś czas przeczyścić dysze, by utrzymać je w czystości.

Zostaw komentarz