Zmywarka buczy

Częstą awaria zmywarki jest taka, że zamiast się włączyć, zaczyna buczeć, nawet przy otwartych drzwiczkach nadal wypompowuje wodę. Co jest przyczyną, jak naprawić zmywarkę podczas takiej awarii?

zmywarka do naczyń

źródło: pixabay.com

Jeżeli zmywarka przestaje działać dopiero po odłączeniu jej od zasilania, a przy dostępie do źródła zasilania pompa wypompowująca wodę stale działa zapewne uszkodzeniu uległa pompa odpływowa bądź mogły się w niej zabrać zanieczyszczenia. Uszkodzeniu mógł ulec także jeden z elementów silnika bądź pompy, niestety w tym wypadku konieczna będzie wymiana pompy na nową. Pompa może zostać uszkodzona w skutek, elementu z nakruszonego talerza, czy drewnianych elementów np. z deski do krojenia. Ważną czynnością, która może uchronić pompę, przed uszkodzeniem jest regularne odkamienianie zmywarki. Resztki kamienia, który osadza się na grzałce oraz przewodach, kiedy się odrywa pod wpływem zmywania, trafia do pompy i uszkadza ją. Powodem buczenia zmywarki może być także uszkodzenie pompy myjącej, silnik tej pompy ma łożysko, które po pewnym czasie się zużywa. Jeżeli element zużyje się do końca, będzie wydawał z siebie buczący dźwięk. Jeżeli łożyska silnika zużyją się, musisz wymienić całą pompę myjącą. Po jej wymianie powinniśmy zwrócić uwagę na stan uszczelek (w razie potrzeby warto je nasmarować).

naprawa zmywarki

źródło: pixabay.com

Naprawa zmywarki w tych wypadkach może być dość skomplikowana tak samo, jak w przypadku uszkodzenia niewielkie plastikowej łopatki, która znajduje się w pompie myjącej, łopatka wypycha wodę z pompy przez ramiona spryskiwaczy. Jeżeli któraś z łopatek jest uszkodzona, zmywarka może głośniej pracować. W niektórych modelach wystarczy wymienić jedynie turbinę, najlepsze informacje na ten temat można znaleźć na stronie producenta. Jeżeli w Twoim modelu nie ma takiej możliwości, należy wymienić całą pompę.

Ważne! Pamiętajcie, by po każdej wykonanej naprawie wypoziomować urządzenie, ponieważ niewykonanie tego kroku może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia, a w przypadku np. pralki będzie ona pracowała głośniej niż normalnie.

Zostaw komentarz