Żelazko czy parownica – co jest lepsze?

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że dokładnie i precyzyjnie wyprasowane ubrania to nasza największa wizytówka. Jest tak, gdyż taki nieskazitelny wygląd to podstawa zarówno w trakcie spotkań służbowych, jak i tych prywatnych. Na całe szczęście w obecnych czasach tak bardzo rozwija się technologia, iż mamy coraz więcej możliwości dbania o siebie samych, jak i o nasze ubrania.

Źródło: pixabay.com

Otóż wybór takiego odpowiedniego urządzenia do prasowania sprawi, że to zajęcie na pewno stanie się łatwiejsze i zajmie zdecydowanie mniej czasu. Z tego też względu nie wyobrażamy sobie życia bez tego małego sprzętu domowego. Ale co wybrać żelazko czy prasownice? Co jest lepsze? Aby w pełni odpowiedzieć na te pytania to w tym artykule pokrótce scharakteryzuję oba te urządzenia. Może w ten sposób chociaż trochę ułatwię decyzję, co wybrać?
Parownica do ubrań
Tak więc parownica do prasowania ubrań to niewielkie urządzenie, które wygładza ubrania tylko i wyłącznie za pomocą strumienia gorącej pary. Takie ubranie zazwyczaj wygładzamy w pozycji pionowej, kiedy wiszą na wieszaku. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia nam prasowanie, ponieważ nie musimy przygotowywać sobie specjalnego stanowiska w postaci deski do prasowania. Sama parownica również nie wymaga jakiejś znacznej obsługi. Wystarczy jedynie wlać do niej wodę i włączyć. Nagrzewa się ona bardzo szybko i już po kilku chwilach jest gotowa do pracy. Trzymamy ją w jednej ręce, a strumień pary wypuszczamy, naciskając prawidłowy przycisk. Taka gorąca para momentalnie rozluźnia włókna ubrań i je wygładza. Jak każde urządzenie tak i parownica do prasowania ubrań ma swoje zalety i wady. Jedną z takich zalet parownicy do prasowania ubrań jest również możliwość odświeżenia naszych rzeczy i pozbycie się z nich różnych zapachów. Natomiast wadą tego typu urządzenia jest fakt, że parownica do prasowania ubrań ma niewielki zbiornik na wodę. Co w połączeniu z mocnym nadmuchem powoduje, iż wodę w zbiorniku trzeba dość często uzupełniać. Dodatkową wadą parownicy jest również to, iż ma niższą efektywność prasowania niż żelazko, co dla wielu z nas jest już odpowiedzią na pytanie, co wybrać, żelazko czy parownicę do prasowania ubrań.

Źródło: pixabay.com

Żelazko 
Jeśli natomiast chodzi o żelazko to przeznaczone jest w zasadzie do prasowania większej ilości ubrań. Żelazkiem prasujemy w klasyczny sposób, w pozycji pionowej i oczywiście na desce do prasowania. W takich klasycznych żelazkach najważniejszym elementem odpowiedzialnym za wygładzenie ubrań jest mocno nagrzana stopa, którą przyciskamy prasowane rzeczy. Większość żelazek ma też nadmuch pary. Bez wątpienia jest również fakt, iż żelazko idealnie zaradzi sobie z prasowaniem każdego rodzaju tkanin, nawet tych grubych. Takie urządzenie powinniśmy wybrać, kiedy chcemy, by nasze ubrania wyprasowane zostały bardzo dokładnie. Otóż wąska końcówka stopy żelazka ułatwia bowiem dotarcie do najmniejszych zakamarków prasowanych rzeczy. Natomiast jedną jedyną wadą żelazka jest fakt, że musimy przygotować miejsce do prasowania. Otóż trzeba rozłożyć deskę, napełnić zbiornik żelazka wodą i poczekać, aż urządzenie się nagrzeje. Potem znowu po zakończeniu prasowania musimy złożyć i schować deskę do prasowania. Poza tym żelazko może w pewnych sytuacjach uszkodzić nasze ubrania. Wystarczy tylko chwila nieuwagi i przypalona plama uszkodzi nasze rzeczy.

Zostaw komentarz