Zalanie mieszkania sąsiada – co robić?

Pęknięta rura, nieszczelne połączenie rur, pęknięty węży w pralce lub nie zakręcony kran, to kilka przyczyn zalania mieszkania. Zalanie mieszkania sąsiadowi może zdarzyć się każdemu. Sprawdźcie z nami, co zrobić w takiej sytuacji.

woda

Źródło: pixabay.com

Zalanie mieszkania – czyja wina?

Przy zalaniu mieszkania sąsiada z dołu wina może być po naszej stronie lub zarządcy budynku. Zależy co spowodowało zalanie.

Kiedy ponosimy winę za zalanie?

Jeżeli zalanie było spowodowane zaniedbaniem, czyli np. nie dokręconym kurkiem od wody, uszkodzeniem rury przy remoncie lub niedopilnowaniem konserwacji urządzeń w mieszkaniu, to wtedy my jesteśmy odpowiedzialni za pokrycie szkód wyrządzonych przez zalanie. Dlatego warto posiadać OC, które w takich przypadkach pokryje koszty częściowo lub w całości.

Kiedy za zalanie mieszkania odpowiada właściciel budynku, wspólnota lub spółdzielnia?

Gdy zalanie było spowodowane nieszczelnością w rurach pionowych. W tym momencie koszty wyrządzonych szkód pokrywa zarządca nieruchomości.

dokumenty

Źródło: pixabay.com

Dokumentacja zalania

Osoba poszkodowana zawsze dokumentuje straty i szkody wyrządzone przez zalanie. Jeżeli nie będziemy chcieli pokryć strat, ta dokumentacja z pewnością trafi na drogę sądową. Dlatego jeżeli zalanie mieszkania jest naszą winą, lepiej dogadać się z sąsiadem.

Ubezpieczenie to podstawa

Na wypadek zalania warto zainwestować w ubezpieczenie mieszkania i wykupienie OC, ponieważ każdemu może zdarzyć się taka sytuacja. Dodatkowo, na bieżąco wykonujmy drobne naprawy, aby w przyszłości nie mieć większych problemów. Szczególnie jeśli chodzi o sprzęt AGD typu pralka, czy zmywarka. Jeżeli zauważymy drobną awarię w działaniu sprzętu AGD warto wezwać Technikan.pl, aby szybko usunął usterkę. Odpowiednia konserwacja rur poziomych i sprzętu AGD zabezpieczy nas przed takimi sytuacjami.

Zostaw komentarz