Terma gazowa – co warto o niej wiedzieć

Chcesz codziennie mieć ciepłą wodę w kranie, ale nie wiesz, które rozwiązanie wybrać? Zastanów się nad termą gazową. Sprawdź z nami, jak działa taka terma gazowa i jak reguluje się jej moc? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na te pytania.

Źródło: pixabay.com

Terma gazowa jest to urządzenie, które ma zapewnić nam komfort korzystania z ciepłej wody. Jest to podgrzewacz, dzięki któremu można dostarczyć wodę do instalacji domowych i ustawić jej zróżnicowaną temperaturę. Otóż każda terma gazowa wyposażona jest w odmienne funkcje, pośród których znajdują się między innymi wiele innowacyjnych możliwości, takich jak: bezpośredni zapłon palnika głównego, pobór małych ilości ciepła, czy też oszczędności w zużyciu wody. Ponadto taki produkt cechuje się wysoką skutecznością i długością działania, a dodatkowo jeszcze dzięki zastosowaniu w jej budowie wysokiej klasy komponentów jest niezwykle trwała i odporna na korozję.

W termie gazowej po odkręceniu kranu następuje przepływ wody i włącza się palnik, który podgrzewa wodę. By było to możliwe, koniecznie musi być zapewnione minimalne ciśnienie wody dopływającej do podgrzewacza. To z kolei wymaga doprowadzenia gazu i wody. Taka terma gazowa stosowana w domku jednorodzinnym ma maksymalną moc od 17 do 24 KW. Natomiast ta mniejsza od 17 do 18 KW nadaje się do równoczesnego obsługiwania tylko i wyłącznie umywalki i zlewozmywaka bądź również do ogrzewania wody do kąpieli pod prysznicem. Otóż w ciągu jednej minuty może ona dostarczyć około 8 litrów wody o temperaturze około 40 stopni Celsjusza. Natomiast do jednoczesnego napełnienia wanny i zmywania naczyń potrzebna jest większa terma gazowa o mocy od 23 do 24 KW.Dlatego decydując się na taką termę, musimy pogodzić się z różnymi niedogodnościami eksploatacyjnymi. Otóż rozpoczęcie albo zakończenie poboru ciepłej wody w jednym punkcie wpływa na temperaturę wody w drugim. Dlatego, żeby uniknąć przykrych niespodzianek i konieczności regulowania temperatury w trakcie kąpieli pod prysznicem, warto jest przynajmniej tam zamontować baterię termostatyczną, która utrzyma stałą, utrzymaną pokrętłem temperaturę wypływającej wody.

Jeśli chodzi o moc termy gazowej, można ją zmieniać, zwiększając albo zmniejszając płomień palnika. Pamiętajmy, że im mniejszy płomień, tym mniej spala się gazu. Otóż możliwa jest regulacja:
– ręczna, w której zmieniając położenie pokrętła, zmieniamy moc cieplną urządzenia. Najczęściej w zakresie od 50 do 100 % mocy maksymalnej. Im większy strumień wody, tym niższa jego temperatura i na odwrót;
– automatyczna, w której wielkość płomienia samoczynnie dostosowuje się do wielkości strumienia wody przepływającej przez urządzenie.

Zostaw komentarz